HSMP yüksek nitelikli ingiltere göçmenlik programı

HSMP İngiltere Göçmen Programı

HSMP Ana Sayfa

İngiltere'de Göçmen Programı

HSMP (Yüksek Nitelikli Göçmen Programı) İçişleri Bakanlığı tarafından yüksek nitelikli kişilerin İngiltere’de yaşamaları ve kendi alanları ile ilgili işlerde çalışabilmeleri için 28 Ocak 2002 tarihinde yeni bir göçmenlik programı olarak İngiltere göçmenlik yasalarına entegre edilmiştir. Programın amacı yüksek nitelikli kişilerin İngiltere’de yaşamaları ve çalışmalarını sağlamak ve dolayısı ile ekonomiye pozitif bir katkı sağlamaktır.

 

Program çok kısa zamanda amaçlanan hedefine ulaştı. Başlangıçta deneme amacıyla 1 yıllık sınırlı bir süre için uygulanan program, sağlanan başarı sonucu Ocak 2003'te sürekli hale getirildi.

Hükümet daha çok sayıda kalifiye göçmene ihtiyaç duyulduğunu öne sürerek, HSMP programına başvurularda 31 Ekim 2003 itibarıyla bir takım kolaylıklar getirdi. Örneğin 75 olan puan barajı 65'e düşürüldü, eş/partner puanı ile adaya ek 10 puan kazanma şansı getirildi, genç adayların şartları kolaylaştırıldı ve ek olarak 28 yaşından küçük başvuruculara 5 ek puan verildi.

HSMP'deki kolaylıklarla başvuru sayısında hiç kimsenin beklemediği bir patlama yaşandı. 31 Ekim 2003'e kadar geçen 22 aylık sürede toplam 8000 aday başvururken, 31 Ekim 2003'ten sonraki puanlama sistemi ile başvuran adayların sayısı 10 binlere ulaştı.

Sonuçtan herkes memnun olunca, HSMP sistemindeki başvurular katlanarak günümüze kadar geldi. Ancak yoğun talep nedeniyle 31 Ekim 2003'te en fazla 1 hafta süren işlemler, şu anda 26 haftaya kadar uzayabiliyor.

Doğrusu, İngiltere'ye prestijli bir programla göçmen olarak gelmek isteyenler için 26 haftalık bekleme süresi, diğer ülkelerin göçmenlik programlarına göre halen çok düşük kalmaktadır. Örneğin, Avustralya ve Kanada'nın göçmenlik işlemlerinde bekleme süresi 100 haftaya kadar ulaşabilmektedir.

 

Neden HSMP?

HSMP ile İngiltere'de, kendi alanınızla ilgili bir işte çalışabilir veya kendi işinizi kurabilir veya hem kendi işinizi kurup hem de bir başkası adına çalışabilirsiniz. Bu programla, eşinizi veya beraber yaşadığınız partner'inizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı İngiltere'ye getirebilirsiniz. Çocuklarınız, devlet okullarında ücretsiz eğitim alırken, eşiniz veya partneriniz, istediği bir işe girip çalışabilir.

İngiltere'de tüm sağlık giderleriniz NHS-Ulusal Sağlık Hizmeti kapsamında ücretsizdir.

HSMP prestijli bir programdır. Vize işlemleriniz kolay gerçekleşir. Diğer göçmen programlarına göre daha fazla saygı görürsünüz.

HSMP Vizesi

HSMP programı ile size ve beraberinizdeki eş ve çocuklarınıza ilk etapta 12 aylık vize verilir. Bu vizeyi süresinin bitmesine 2 ay kala aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz koşuluyla 3 yıl daha uzatabilirsiniz:

- İngiltere'deki ilk 12 ayınızda kamu fonlarına yük olmamalı, tamamen kendi ayaklarınız üzerinde durmalısınız.
- Devletten ve yardım kurumlarından yardım alamazsınız.
- Kanunlara ve kurallara saygılı olmalısınız. Hapis cezası veya ağır para cezası gerektiren bir suç işlerseniz, vizenizi uzatamazsınız.
- İlk 12 aylık gözlem sürecinde ekonomik olarak aktif olmalı, kendinize bir iş bulmalı veya bir iş bulmak için çaba gösterdiğinizi ispatlamalısınız.

Yukarıdaki koşulları sağlamanız durumunda vizeniz 36 ay daha uzatılır.

Süresiz Oturum

HSMP'de ilk etapta 12 daha sonra 36 aylık kalış izni verilir. Toplam 4 yıl yapan bu geçici kalış süresi sonunda, aşağıdaki kurallara uyduğunuzu ispatlamanız durumunda size süresiz oturum izni ve bir yıl sonra da vatandaşlık hakkı verilir.

- İngiltere'deki deneme süresi boyunca kamu fonlarına yük olmamalı, devletten yardım almadan tamamen kendi ayaklarınız üzerinde durmalısınız.
- Kanunlara ve kurallara saygılı olmalısınız. Hapis cezası veya ağır para cezası gerektiren bir suç işlememiş olmalısınız.
- Deneme süresinde ekonomik olarak aktif olmalı ve gelir elde etmeye başlamış olmalısınız.

Vatandaşlık Hakkı

İngiltere'de yasal olarak 5 yıl kalan herkes gibi HSMP ile ülkeye göçmen olarak gelen kişiler de Büyük Britanya Vatandaşlığına hak kazanırlar.

  Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

 Şifremi Hatırlat
 Üye Olmak İstiyorum
 Forum

HSMP Genel

HSMP'ye Başvuru

İngiltere'de Göçmen

İş Olanakları

MBA Başvuruları

Doktor Başvuruları

Ev Fiyatları

Vize İşlemleri 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MED CAMPUS Hakkında | Affiliate Programı | Reklam | Bize Ulaşın
© 2004 MED CAMPUS Ltd. Tüm Hakları Saklıdır.           Kullanım Koşulları | Gizlilik Kuralları